Czy znacie historię zawodu stewardessy? Przedstawiamy ją dla Was

header
20 Lip 2018

W dzisiejszych czasach widok stewardessy na pokładzie nas nie dziwi. Kiedyś jednak było inaczej.


Zawód ten początkowo był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Za pierwszego stewarda na świecie uważa się Heinricha Kubisa. Na początku rola stewardów nie odbiegała zbytnio od tego, czym zajmowali się konduktorzy w pociągach czy stewardzi na statkach pasażerskich.

Amerykanka Ellen Church była pierwszą na świecie stewardessą, która przełamała męski monopol i dokonała lotniczej rewolucji. 25-letnia pielęgniarka od dziecka marzyła o karierze w przemyśle lotniczym. Wykorzystując swój urok osobisty oraz medyczne wykształcenie, przekonała właścicieli Boeing Air Trasnport, aby zatrudnili ją jako pokładową pielęgniarkę.

Posadę w Boeing Air Transport objęła 15 maja 1930 r., zaś jej inauguracyjnym rejsem był przelot z Chicago do San Francisco, wykonany tego samego dnia.

Linie lotnicze, które zatrudniły Ellen były pełne obaw, czy zostanie ona zaakceptowana przez pasażerów oraz pozostałą część załogi. Obawy te okazały się bezpodstawne, gdyż w środowisku lotniczym zyskała ona sympatię i uznanie. Zarząd linii postanowił pójść o krok dalej i zatrudnić kolejne pracownice. Za rekrutację odpowiedzialna była sama Ellen Church, pierwsza Sky Girl, bo tak wtedy nazywano stewardessy.

W Polsce pierwszy nabór do tego zawodu odbył się w 1939 roku PLL LOT zdążył jednak przed wybuchem II wojny światowej przeprowadzić pierwszy kurs dla potencjalnych stewardess.
Swój pierwszy lot pierwsza polska stewardessa odbyła dopiero w sierpniu 1945 roku. Był nią Zofia Glińska, która przed wojną pracowała w dziale rozliczeniowym LOT-u.